نسل جدید بی ام و X3 با تغییراتی در بدنه و امکانات خودرو در دو نسخه متفاوت رونمایی شد. با توما همراه باشید.

۱۵ ســال پس از اولین رونمایی از شاسی بلند X3 توسط بی‌ام‌و، این خودرو همچنان به عنوان یکی از بهترین خودورهای کلاس خود در جهان شناخته می‌‌شود. حالا اما X3 وارد سومین نسل خود شده اســت، همراه با طراحی بدنه متفاوت، سیستم تقویت پیشرانه اختصاصی بی‌ام‌و با نام M Performance، ارتقا در شاسی و آیرودینامیک و مجهز به جدیدترین  تکنولوژی‌های بی‌ام‌و از جمله سیستم کنترل‌های حرکتی (Motion Gesture).

در نگاه کلی، مدل ۲۰۱۸ X3 به نسل پیشین خود شباهت بسیاری دارد. اما در نسل جدید، چراغ‌ها دیگر به فضای مشبک جلوی خودرو متصل نیستند و به همین دلیل نمایی ۳ بعدی‌ وحجیمتر از گذشته اســتنباط می‌شود. مه‌شکن‌ها شکلی ۶ وجهی دارند و بادشکن سقف در قسمت عقب خودرو، نمایی زیبا در بخش انتهایی X3‌ جدید به ارمغان آورده اســت. چرخ‌های نسل جدید این خودر نیز ۵.۵ سانتی‌متر عریض‌تر شده و بدنه خودرو درمجموع بیش از ۵ سانتی‌متر بلندتر شده اســت.

بی‌ام‌و دو نسخه برای X3 جدید ارائه کرده اســت: Xdrive30i و M40i . نسخه اول یعنی Xdrive30i، با موتور ۲ لیتری توربو شارژ چهار سیلندرخطی با قابلیت تولید قدرت ۲۴۸ اسب بخار و ۳۵۰ نیوتون متر گشتاور عرضه خواهد شد که نسبت به نسخه پیشین خود یعنی Xdrive28, حدود ۸ اسب بخار قدرت بیشتری تولید می‌کند. به گفته بی‌ام‌و با این موتور، X3 قادر خواهد بود در مدت زمانی کمتر از ۶ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد و حداکثر سرعت آن ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت باشد.

اما دیگر نسخه X3 یعنی M40i اولین نسخه از این خودروی پرطرفدار اســت که به سیستم عملکرد اختصاصی بی‌ام‌و مجهز شده اســت. این مدل دارای موتور ۳ لیتری توربو شارژ ۶ سیلندر خطی بوده که قادر به تولید ۳۵۵ اسب بخار قدرت و ۵۰۰ نیوتون متر گشتاور اســت.

fff5d00e cf4d 458b bc44 802b7026ee9d بی ام و X3 مدل 2018 معرفی شداین نسخه جدید از X3 نسبت به قوی‌ترین مدل آن در ســال ۲۰۱۷، ۵۵ اسب بخار قدرت و ۹۵ نیوتون‌متر گشتاور بیشتر تولید می‌کند. با توجه به این موتور قدرتمند، بی‌ام‌و اعلام کرده اســت که نسخه M40i قادر خواهد بود در کمتر از ۴.۶ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد.

در همین حال بی‌ام‌و در مورد عرضه نسخه‌ای از X3 جدید همراه با موتور دیزلی سخنی به میان نیاورده اســت.

X3 از ســال بعد،  با سیستم چهار چرخ متحرک همراه خواهد بود و سیستم دیفرانسیل عقب این خودرو جهت دستیابی به کنترل خودرو حین رانندگی، بهبود یافته اســت. تمامی نسخه‌ها از جعبه دنده ۸ سرعته اتوماتیک بهره خواهند برد که برای نسخه M40i به صورت اختصاصی کمی بهینه‌تر شده تا عملکرد سریعتری را به دنبال داشته باشد.

تغییر در تناسب اجزای بدنه، اســتفاده از پوشش محافظ در قسمت زیر خودرو، فضای مشبک جلوی خودرو و بادشکن تعبیه شده بر روی سقف همراه با تیغه‌های ایرودینامیکی در گوشه‌ها و سیستم تهویه هوای اختصاصی بی‌ام‌و تنها بخشی از تغییرات این خودرو در جهت دستیابی به آیرودینامیک بهتر اســت. سیستم تهویه هوا به صورت هوشمند میزان هوای مورد نیاز جهت خنک کردن ترمزها،  داخل کابین و موتورها را تامین می‌کند. به گفته بی‌ام‌و سیستم فرمان X3 در مدل ۲۰۱۸ بهینه شده تا خودرو همواره در بهترین شرایط حرکتی در مسیر مستقیم و بدون تغییر جهت‌های ناخواســته قرار داشته باشد. نسخه M40i از سیستم ترمز، اگزوز و تعلیق نسخه‌های اسپورت M نیز بهره خواهد برد.

65b6032b ad9c 4193 b256 61506ff340b5 بی ام و X3 مدل 2018 معرفی شد

در مدل ۲۰۱۸ از خودروی محبوب X3 جدیدترین تکنولوژی‌های روز به کار گرفـــــته شده اســت. از جمله می‌توان به سیستم کنترل وضعیت هوای ۳ منطقه‌ای در داخل کابین اشاره کرد که به صورت همزمان این اجازه را به مسافران قسمت جلو و عقب خودرو می‌دهد تا دمای مورد نظر خود را به دلخواه تنظیم کنند. همچنین تنظیم زاویه پشتی صندلی این خودرو که قبلا تنها در دو زاویه ۲۰ و ۴۰ درجه ممکن بود تغییر کرده و حالا امکان تنظیم در هر زاویه ای فراهم اســت. سیستم تهویه اختصاصی صندلی‌های جلو، نوردهی محیطی جدید، افزایش ۷۵ نسبتی سایز قسمت نمایش‌دهنده اطلاعات ضروری روی شیشه جلوی خودرو (head-up display) و پکیج‌های لوکس و اسپورت سری M جهت اســتفاده در فضای داخل یا بیرون خودرو که مشتری قادر به انتخاب آنها اســت تنها بخشی از امکانات و تکنولوژی‌های به کار رفـــــته در این خودروی شاسی بلند زیبا به شمار می‌رود.  برای اولین بار امکان نصب یدک‌کش روی شاسی خودرو و در قسمت عقب آن توسط بی‌ام‌و فراهم شده اســت. همچنین نسخه جدید X3 دارای سیستم کنترل حرکتی اســت که این امکان را به سرنشینان می‌دهد تا تغییر در صدای بلندگوها و دیگر دستورات را مستقیما و از طریق صفحه نمایش لمسی ۱۰.۲۵ اینچی اعمال کنند.

نسل جدید X3 همانند دیگر اعضای خانواده سری X بی‌ام‌و یعنی X5, X4 و X6 در کارخانه این شرکت واقع در اسپارتانبرگ کالیفرنیا تولید خواهد شد. انتظار می‌رود که در آبان ماه ســال جاری این خودرو به متقاضیان تحویل داده شود. هنوز هیچ اطلاعی از قیمت نهایی این خودرو در دست نیست و با نزدیک شدن به زمان عرضه خودرو بی‌ام‌و قیمت این شاسی بلند زیبا و مدرن را اعلام خواهد کرد.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته بی ام و X3 مدل ۲۰۱۸ معرفی شد اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.